Miközben Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter az önkormányzati testületek rossz gazdálkodását okolja a csőd közeli helyzetekért, addig a települések – többek között működésük fedezése érdekében – kötvényeken keresztül 270 milliárd forint hitelt vettek fel. Sok helyen az EU-s források lehívása is veszélybe került a forráshiány miatt, miközben az Új Magyarország program kommunikációjára ugyanannyi pénzt fordítanának, mint az idei uniós Önerő Alapra.
A bajba jutott önkormányzatok az inflációt is figyelembe véve több mint tíz százalékkal kaptak kevesebb forrást az előző évhez viszonyítva: megszűnt például a lakáshoz jutás települések általi támogatását szolgáló normatív hozzájárulás, a közoktatási feladatokra előirányzott összeg 26 milliárd forinttal lett kevesebb, miközben a személyi jövedelemadó helyben maradó része reálértéken is egyre kisebb lett. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) adatai szerint a szektor hivatalos hiánya a 2004. évi 16 milliárdról az idén 111 milliárd forintra növekszik, ez az összeg azonban nem foglalja magában a közép- és hosszú távú kölcsönfelvételeket, s az önkormányzatok tulajdonában álló vállalatok által felvett hiteleket sem. A számvevők szerint a települések követelései és pénzeszközei, valamint a rövid lejáratú kötelezettségeinek aránya 2001 óta egyre romlik, vagyis az eladható tulajdon csökken, míg a felvett kölcsönök összege ezzel párhuzamosan drasztikusan emelkedik.
Miközben Bajnai Gordon további racionalizálást vár el az önkormányzatoktól, s keddi meghallgatásán lényegében a testületek rossz gazdálkodását okolta a kialakult kedvezőtlen helyzetért, az önkormányzatok mintegy 30 százaléka önhibáján kívül hátrányos helyzetbe került. A tarthatatlan helyzet kezelésére a minisztérium nem sokat tett – derült ki a tárcavezető tavalyi munkáját értékelő parlamenti szakbizottsági meghallgatásán: az önkormányzati törvény régen várt módosító javaslatát, amely szabályozná a kötvénykibocsátás és eladósodottság feltételeit, még nem is tárgyalja a parlament, s mindössze négy (!) önkormányzat ellen folyik most adósságelrendezési eljárás.
Az idei költségvetésben 44 milliárd forinttal kevesebb szerepel az átengedett személyi jövedelemadó (szja) és a helyi önkormányzatok fejezetben, mint 2007-ben: a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az adott település lakosai által befizetett szja-nak pusztán a töredék része jut el szabad felhasználásban az önkormányzathoz. Nem jobb a helyzet a címzett és céltámogatások esetében sem: itt 4,5 milliárddal marad el a tavalyi büdzsében elfogadott összeg az idei lehetőségektől. A pántlikázott, vagyis az úgynevezett kötött felhasználású források az előző évhez képest reálértéken szintén csökkennek. Idetartozik a közoktatási feladatok támogatása, amelyre 8,8 százalékkal kevesebb pénz jut, reálértéken pedig kisebb a szociális feladatok ellátására kapott keret is. A fejlesztési feladatokra elvileg rendelkezésre álló mindhárom forrás összege mérséklődik.
Forrás: kdnp.hu